Стандард за проверка на квалитетот на ламби и фенери

Светилки и фенери во прилог на најосновната осветлување улога, поважно е дека соодветен лустер за јадење може да биде многу добра фолија семејство топла атмосфера, едноставна убавина и светла лустер исто така може да ги натера луѓето да отворат удобно расположение, така што животот стана полн со емоционална привлечност.

Како да го прегледате паѓачкото светло на овие слатки добра за елеганција, како е проверка на светлосното светло? Да го следиме CCIC-FCT , дозволете ни детално да ви го објасниме процесот на проверка на светилките. Доколку сакате да дознаете повеќе за содржината на инспекцијата, слободно контактирајте не .

инспекција на квалитет во Кина Изглед/изработка check

1. инспекција на поплавени светилки

Бојата за галванизација треба да биде конзистентна (погледнете го примерокот), не треба да има очигледна разлика во бојата

Без гребнатини, честички од песок, кисело плукање, песочни траги, дупки за дупки, дупки, плускавци, лупење, избелување, 'рѓа дамки, црни дамки, очигледен проток на боја, лузни за заварување и други појави на површината за галванизација

Сјајот треба да биде близу до барањата на огледалото, не смее да има бела магла;

Површината треба да биде мазна без грубост (чувство на рака);

Внатрешната површина на производот не треба да има очигледна црна, валкана и да нема оксидирање;

Мало триење со бели нараквици нема да има мала гребење;

Тестот за адхезија и тестот за цврстина мора да бидат положени.

2. Инспекција на ламби за печење

Осврнувајќи се на примерокот, телото на светилката нема очигледна разлика во бојата и разликата во сјајот, вкупната боја треба да биде конзистентна;

Без истекување на боја, пилинг за боја, песок, лупење, гребење, пликови, феномен на абразија

Спреј ја бојата за да биде конзистентна, мазна, без лузни, проток на боја итн.;

Спрејната боја не треба да се прелива и други непожелни ситуации;

Нема 'рѓа на внатрешната површина;

Да не се деформира или распродава;

Тест за адхезија и тест за цврстина мора да бидат положени;

Рачната боја треба да биде слоевита.

Тест за склопување

Опсегот на грешки помеѓу големината на телото на ламбата и податоците е / 1/2 инчи. Деловите се во согласност со табелата за инженерски делови и не смеат да бидат изоставени.

По склопувањето, структурата треба да се прицврсти и да не се дозволи олабавување. По визуелната инспекција, структурата треба да биде на исто ниво и да не се дозволува закосување;

Единствени застанувања на лустери со подвижни споеви мора да бидат достапни

Ланецот и забната цевка за напон и деловите што носат напон треба да имаат доволно голема сила enough

Како што е предвидено погоре, тежината на ламбата над 5,5 кг треба да се смени во кристален прстен, а европските правила бараат да се помине тестот за спроведување на жицата за заземјување.

Тест на земјата

Потребни се тестови за заземјување, за три секунди, 10 струја, отпор под услов 100 m Ω одговара на стандардот

Тест за здраво тенџере 

Барања за тест со висок напон: 2U + 1000V (U: се однесува на напонот на земјата каде што се извезува телото на ламбата)。

Функционален тест

За да го направите тестот и тест за светло, имате прекинувач и направете тест за вклучување и исклучување.

Тест за поларитет 

Соединетите држави на пазарот да имаат ламба носител тест поларитет, не може да има позитивни, негативни погрешна врска, истекување.

Инспекција за пакување

Точни и јасни ознаки на картоните.

Пакувањето е ослободено од кршење, набори и оштетувања.

 

 


Време на објавување: март-04-2021 година
WhatsApp Онлајн Chat!